fbpx

Röportaj: Lâl Ertün

Sevgili Lâl ile bir mini röportaj gerçekleştirdik. Kendisinden, eskrim yaşantısı ve gelecekteki hedefleri ile ilgili bazı kesitleri öğrenme şansımız oldu. Vermiş olduğu içten cevaplar için teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

ÖZGEÇMİŞ:

Sporcumuz Lâl Ertun 2004 yılında İstanbul’da doğdu. 7 yaşında eskrim sporuna İstanbul TED Spor Kulübü’nde başladı, uzun yıllardır kulübümüz bünyesinde spor hayatını sürdürüyor. Türkiye Eskrim Federasyonu klasmanlarında ise 8 yıldır turnuvalara katılıyor.

  1. Lâl’ciğim eskrimle tanışma hikayeni bize anlatır mısın?

Eskrim ile tanışmam babam sayesinde gerçekleşti. Kendisi de eski milli eskrimcilerden, bir gün onun antrenmanını izlemeye gittim ve o günden beri eskrim hayatımın ayrılmaz bir parçası oldu.

 

  1. Eskrimin spor dışındaki yaşantına da katkısı oluyor mu? Nasıl?

Eskrim elbette spor dışındaki hayatıma da katkıda bulunuyor, bu katkıyı kendi özelimde düzen ve disiplin olarak görüyorum. Okul ve eskrimi aynı anda sürdürmek benim için çok kolay olmadı ve aradaki dengeyi bulmamda eskrim bana oldukça katkıda bulundu. Antrenmanlarda öğrendiğim bazı taktikler, sabır gibi olumlu yönleri gerçek hayatıma da aktarabildim.

 

  1. Marmara Eskrim Spor Kulübü senin için ne ifade ediyor?

Marmara Eskrim benim için arkadaşlarımın ve aynı zamanda rakiplerimin bulunduğu bir yer ve burası beni, kendimin daha iyi bir versiyonu olmaya itiyor. Hem eğlenip hem de öğrenebildiğim çok değerli bir kulüp benim açımdan. 

 

  1. Eskrim sporundaki arkadaşlıklarından bahseder misin?

Eskrim sayesinde hem kulübümdeki hem de diğer kulüplerdeki eskrimcilerle arkadaşlık kurma fırsatım oldu ve bu arkadaşlıkların eskrim seviyemi de daha ileriye taşıdığını düşünüyorum. Arkadaşlarım aynı zamanda rakiplerim olmasaydı büyük ihtimalle bu kadar hızlı gelişemezdim. Eskrimde kurduğum arkadaşlıklar kadar edindiğim rakipler de beni her zaman mutlu etmiştir.

 

  1. Unutamadığın bir eskrim anını paylaşır mısın?

En unutamadigim eskrim anım büyük ihtimalle Paris’te birinci olmamdı. O gün 16’da elenmiştim ve çok ağlamıştım fakat repechage’da (yeniden oyuna girme) dönüş fırsatım olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Sonrasında ise kendimi toparlayıp tum maçlarımı kazanmıştım. Bu anım benim için unutulmaz çünkü bana asla pes etmemek gerektiğini her zaman hatırlatıyor.

 

  1. Bu sporu yeni başlamak isteyen eskrimci adaylarına nasıl anlatırdın?

Eskrim kolay bir spor degil ve sizden oldukça fazla performans istiyor. Fakat her zaman yeni taktikler üretebildiğiniz ve kendi oyununuzu kurabileceğiniz sayılı sporlardan bir tanesi aynı zamanda.

 

  1. Gelecekteki eskrim hayatınla ilgili hedefini ögrenebilir miyiz?

Eskrimi üniversitede de devam ettirmek isteyen bir sporcu olarak; büyük ihtimalle eskrim benden kolay kurtulamayacak 🙂 Tabii ki büyük yurtdışı hedeflerim var ama şu an öncelikli amacım verdiğim aradan sonra eskisinden daha güçlü bir Lâl olarak pistlere geri dönebilmek.

———

Favori eskrim sporcuları: Lee Kiefer ve Inna Deriglazova.

———

Eskrim Dereceleri:

# 29 European Cadet Fencing Championships 2020 – Porec/Croatia

# 8   European Cadet Fencing Championships Team 2020 – Porec/Croatia

# 8   European Junior Fencing Championships Team 2020 – Porec/Croatia

# 4   European Cadet Circuit Team 2020 – Samorin/Slovakia

# 10 Satellite Tournament 2020 – Antalya/Turkey

# 2   Turkish Cadet Championships 2020 – Adıyaman/Turkey

# 2   Turkish Junior Championships 2020 – Ankara/Turkey

# 2   Turkish Federation Cadet Cup 2020 – Adana/Turkey

# 2   Turkish 100 YMM Cadet Cup – Sivas/Turkey

# 5   Turkish High School Junior Championships 2019 – Ankara/Turkey

# 5   International Children Games 2019 – Ufa/Russia

# 2   Turkish High School Cadet Championships 2018 – Ankara/Turkey

# 2    International Plovdiv Cup 2016 – Plovdiv/Bulgaria

# 1   Mini-Marathon Fleuret Mini C.E.P. 2015 – Paris/France

 

Röportaj: Özlem Ozan – Saadet Demirhan

Düzenleme: Serdar Kalkan

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter