fbpx

Lee Kiefer – Olimpik Eskrimciler

Yarı Zamanlı Tıp Öğrencisi ve Yarı Zamanlı Olimpik Eskrimci: ABD’li Lee Kiefer’in Büyüleyici Yolculuğu

1994 yılında Ohio’da doğan Lee Kiefer, ABD’li bir eskrimcidir.  Bir beyin cerrahı ile psikiyatristin kızları olan Kiefer her zaman doktor olmayı planlamıştı. 6 yaşında iken iki kardeşi ile birlikte eskiden Duke Üniversitesi’nde takım kaptanı olan babaları tarafından eskrim eğitimi almaya başladı. Kısa sürede eskrim bir aile etkinliği haline geldi ve Kiefer kardeşlerin tamamı yarışmalarda ABD’yi temsil etmeye başladı. Ablası Alexandra Kiefer, Harvard Üniversitesi’nin eski bir eskrimcisi ve 2011 NCAA şampiyonuydu; şimdiki mesleği ise doktorluk.  Küçük erkek kardeşi Axel, 2015 ABD Eskrim Ulusal Şampiyonası Gençler Altın Madalyası sahibi ve aynı zamanda Notre Dame Üniversitesi adına katıldığı 2019 NCAA Şampiyonasının ise finalistiydi.

İki başarılı sporcu

2010 yılında başladığı kariyerinde -kazandığı madalyalar bir tarafa- 4 NCAA şampiyonluğu, 10 Pan American takım şampiyonluğu, 9 bireysel Pan American şampiyonluğu, 2018 takım dünya şampiyonluğu, 3 Olympian ve 2021 bireysel Olimpiyat şampiyonluğunu yaşamıştır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi web sitesine göre, herhangi bir eskrim branşında 3 kez bireysel Pan Amerikan şampiyonluğu kazanan ilk eskrimcidir.

Kiefer, 2016 yılında takımlar olimpiyat bronz madalyası sahibi ABD’li eskrimci Gerek Meinhardt ile evlidir. İkisi de sadece olimpik eskrimciler değil  aynı üniversitede de tıp öğrencisidirler. Covid-19 pandemisi sırasında eşiyle birlikte, olumsuz koşullarda eskrim antremanlarına devam etmek için evlerinin bodrumunda eskrim pisti oluşturdular. Böylelikle hem antrenmanlarına devam ettiler, hem de birbirlerine bu süreçte destek oldular.

Okul mu, eskrim mi?

Lee Kiefer Notre Dame Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 2017 yılında Kentucky Üniversitesi’nde tıp okumaya başladı.  Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun web sitesinde yazdığına göre, tıp kariyeri için eskrimden vazgeçmeyi dahi düşündü ancak Mart 2017’de International Federation d’Escrime (FIE) dünya birinciliğini kazanma isteği, aynı anda hem yarışma hem de okuluna devam etmesi için ona ilham verdi.

2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarındaki tarihi altın zaferi, onu tarihte bireysel flörede altın madalya sahibi ilk ABD’li  kadın sporcu yaptı.  Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil eden ve FIE tarafından bir numaraya yükselen ilk kadın flöre eskrimcisi oldu.

Lee Kiefer, eğitimin ve sporun aynı anda yapılmasının çok zor olduğunu düşünenler için iradesi, çalışma azmi ve eskrime adanmış yaşantısı ile herkes için mükemmel bir örnektir.

 

Kaynak:

https://gcpawards.com/blog/olympian-us-fencer-lee-kiefers-journey/

Çeviri ve düzenleme: Özlem Ozan

 

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter