fbpx

Ünlü Eskrimciler

Eskrim, antik bir saygınlık geleneği ve ebedi bir sanattır. Bu spora dair bilinen en eski kayıtlar Homeros´un İlyada´sındaki Aşil ve Hektor düellosuna tarihlenir. İlerleyen süreçte “Silahlar Üzerine Bir İnceleme” isimli, 1400‘lerde çıkan bir kitap, eskrim kılavuzu niteliğinde karşımıza çıkar. Ancak kültürler, aralarındaki sorunları daha diplomatik yollarla çözmeye basladıkça eskrim dövüşerek yargıla(n)ma konumundan atletizm yarışması olmaya doğru evrilir. 

Her ne kadar 18. yüzyılda düello ve savaşlar için silahlar daha çok tercih edilen bir seçenek olmuşsa da, eskrim popülerliğini genişletti. Bu spora tutkunluğuyla bilinen pek çok siyasetçi mevcut. ABD Baskanlarından Lincoln, Jackson, Grant, Roosevelt, ve Washington bu isimlere örnek. Eskrimin kendine özgü doğası ve zorlayıcı olma özelliği birçok ünlü ismi de kendine tutkun etmiştir. Belki 1700`ler ve öncesinden kalma isimler çok şaşırtıcı gelmeyebilir -o zamanlar düellolar zaten çok yaygın ve savaşlar daha ilkeldi- fakat günümüzün hangi tanınmış isimlerinin bu sporun uzmanı olduğunu bilmek ilginç olacaktır.

İşte 20 yüzyılda bilinen 5 ünlü eskrim ustasının listesi:

1. Modern Zamanın Üç Silahşörleri

Aktörler sıklıkla filmler icin eskrim öğreniyor bile olsa; Tom Cruise, Will Smith ve tanınmış futbol yıldızı David Beckham, bu sporu sadece sevgi bağından dolayı ve birbirlerine eşlik etmek üzere icra eden isimler. Kendi aralarında resmi olmayan bir “eskrimciler kulübü” kurmuş olup mümkün olduğunca birlikte antrenman yapmak üzere toplanırlar. Smith´e göre, Cruise onun eğitmeniydi ve Cruise kendi evine bir eskrim eğitim alanı bile inşa etti. Bu üçlü, ortak eskrim heveslerini birbirleriyle bağ kurmak (ve biraz antrenman yapmak) üzere kullanır.

2. Eskrimci Diktatör

Çoğumuz Benito Mussolini´nin ismini 2. Dünya Savaşı sırasında diktatörlük rolü bağlamında duymuş olsak da kendisinin -ustalıkla icra etmiyor olsa da- eskrim sporundan çok keyif aldığı bilinmektedir. Kılıçla muhtemelen 1915-1917 yılları arasında yaptığı askerlik görevi sırasında tanışmıştır. Lüks villasının çakıl taşlarında eğitmeniyle sıklıkla pratik yapardı.

3. Cesur Prenses

1956 yılında Prens 3. Rainier ile evlenerek Monako Prensesi olan ünlü aktris Grace Kelly, kariyerinin sondan bir önceki filmi “Kuğu” icin eskrim yapar. Sanatçı, bu filmde eskrim sporundan oldukça zevk alan bir prensesi canlandırır.. Filmdeki rolünün hakkını verebilmek için kariyerinin erken dönemlerinde American Academy of Dramatic Arts´da eskrim eğitimi almış olmasına rağmen Prenses Kelly, University of Southern California´da büyük Fransız usta Louis Jourdan tarafından da çalıştırılmıştır. 

4. Düellocu Girişimci

Programlama dehası ve Facebook´un yaratıcısı Mark Zuckerberg, lise yıllarında usta bir eskrimciydi. O kadar ki, son senesinde Phillips Exeter Academy´de eskrim kaptanıydı. Spora olan sevgisi Harvard´a yazdığı makalesinde bile öne çıkar. İşte en anlamlı etkinliği üzerine kendisine yöneltilen sorudan bir alıntı:

“Yoğun bir çalışma haftasının ortasında, eskrim her zaman mükemmel bir araç olduğunu kanıtlamıştır; çünkü kontrollü ama bazen disiplinsiz, hem bir sosyalleşme aracı hem de spor, ayrıca hem ruh hem beden sağlığı içindir.”

2004 yılında Harvard´dan Facebook kariyerini başlatmak için ayrıldığında kendi eskrim malzemelerini Silicon Vadisindeki evine yanında getirmiştir. Zuckerberg´in beyin fırtınaları sırasında flöresiyle oynayışı  David Kirkpatrick´in, Facebook Etkisi kitabında da konu edilmiştir.

5. Sonsuza Kadar Elmaslar (ve Eskrim)

Sonuncu eskrimcimiz sporunda öyle yetenekli ve hünerliydi ki, tam eskrim bursuyla New York Üniversitesi’nden teklif aldı ve burada 2 ulusal şampiyonluk kazandı. Şarkıcı Neil Diamond eskrimle ilişkisini “aşk” olarak tanımlıyor. Kendisi eskrim kariyeri boyunca birçok zafere muvaffak oldu. Müzik kariyeri yüzünden potansiyel bir sporcu hayatından feragat etmiş olmasıyla birlikte, ilk eskrim zamanlarını hala büyük bir sevgiyle hatırlıyor, hatta Grammy ve Altın Kürelerinin yanında bir de eskrim madalyası sergiliyor.

Bu yazının sonunda, St. Ignatius Loyola (daha sonra rahip olan İspanyol asker), şarkıcılar Jimmy Buffet ve Madonna, dansçı ve koreograf, Dumas´ın Üç Silahşörler filminde D´Artagnan karakterini canlandıran Gene Kelley, Amerikalı şair Ezra Pound, Yurttaş Kane´den ve Broadway´e ilk çıkışında Mercutio´yu canlandıran Orson Wells, Butch Cassidy and the Sundance Kid filmi sırasında yönetmeni Geroge Roy Hill ile düelloya tutuşan aktör Robert Redford´u da saygıyla anmasak olmazdı.

Siz eskrimciler! Zenginler ve ünlüler diyarında da yalnız olmadığınız aklınızda bulunsun!

Kaynak: https://academyoffencingmasters.com/blog/famous-fencers/

Çeviri: Defne Mumcuoğlu

Düzenleme: Serdar Kalkan

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter