fbpx

Gerek Meinhardt – Olimpik Eskrimciler

Gerek Meinhardt – Olimpik Eskrimciler

Gerek Meinhardt iki kez olimpik eskrimci olma başarısını elde etti. Onun içim “tam bir oyun değiştirici” tanımı yapılıyor çünkü oyun içinde her an her şeyi değiştirebilecek bir zekaya sahip. Şu an 30 yaşında ve aktif olarak eskrime devam ediyor.

Eskrim Dahisi

Bir eskrim dahisi olarak adlandırılan Gerek Meinhardt, 2008 Olimpiyatlarına katılmaya 17 yaşında hak kazandı ve gelmiş geçmiş en genç eskrimci unvanına sahip oldu. 2014’de Dünya Erkekler Sıralamasında 1 numaraya yükseldi. Rio’ya (2016 Olimpiyatları) Miles Chamley Watson‘un da yer aldığı ABD erkek takımının kaptanı olarak katıldı.

Eskrim ve Eğitim Aynı Anda

Gerek, 2007’de Notre Dame Üniversitesine eskrim sayesinde tam burslu olarak girmeyi başarmıştı. Onun için Antrenörü Gia Kvaratskhelia, “Eskrim çevrelerinde herkes onun ne kadar mütevazı, zarif, dürüst ve onurlu olduğundan bahsedecek,” diyor. “Onun en önemli özelliği büyük ölçüde hız, çeviklik ve tüm pistin her alanını etkili kullanmasıdır. Fiziksel becerisi müthişti ve yıldırım hızında karar verme yeteneği vardı. Klasik teknikleri artık zihinsel olgunluğu sayesinde daha da etkili kullanmayı öğrendi.

Gerek Meinhardt Bilgi Teknolojisi Yönetimi mezunu olup şu anda MBA çalışmalarına devam etmektedir. Hem eğitim hem de sportif alanda başarısında çok boyutlu bir mükemmelliğe götüren bir iç disipline sahip olmasının rolü büyüktür.

Eskrim ve Piyano

Gerek için öncelikli rol model ablası Kate olmuştu. Aralarında 6 yaş vardı ve iyi bir basketbol oyuncusuydu. Gerek, her zaman ablasının peşinde gerek maçlara gerekse antrenmanlara gitmiştir. Böylece ilk okul yıllarında basketbol, beysbol ve tabi ki futbol oynadı. Sekiz yaşında piyano dersleri almaya başladı. Piyano öğretmeninin kocası bir eskrim salonu açıyor ve Gerek için de eskrimli yıllar başlamış oluyor.

Piyano derslerinden sonra hemen eskrime koşuyordu. Çok hevesli ve tutkuluydu. Koç Massialas ona olimpiyatlardan bahsedince, “Hemen ben de kayıt olmak istiyorum” der. O sırada sadece 10 yaşındaydı ama gözünü olimpiyatlara dikmişti. Pekin’deki 2008 Yaz Olimpiyatları’na Amerika Birleşik Devletleri eskrim takımının bir üyesi olarak katıldığında en genç eskrimciydi ve o güne kadar katılım sağlayan en genç eskrimci unvanını da almıştı.

Paris’teki 2010 Dünya Eskrim Şampiyonasında, Japonya’dan Yuki Ota ile beraber bronz madalya kazandı. 2012 ABD Ulusal Şampiyonasında altın madalya kazandı.

Benzersiz Yetenek

Gerek Meinhardt için farklı düzeyde eskrim yaptığı söyleniyor. Bu biraz da soyut bir düzey. Ustalığını derecesi, kendine olan güveni ile birleştirip bambaşka bir düzeyde oynuyor eskrimi. Onun için her geçen gün atış yapmanın ince yönlerini geliştiren bir beysbol atıcısı benzetmesini yapıyorlar. Hatta basketbol efsanesi Larry Bird’e benzetenler de var: Tıpkı onun gibi şaşırtıcı bir yaratıcılığa sahip ve oldukça kurnaz. Tüm bu özellikleri giderek onu daha da rakipsiz hale getireceğine inanılıyor.

Elit sporcu olmak için fiziksel gelişim çok önemlidir. Daha ilerisi için zihinsel zekayı kullanabilme becerisi gerekiyor. Gerek, bu fiziksel ve zihinsel mükemmelliği birleştirebilen sayılı eskrimciden biridir. Maç esnasında en az 2 hamle sonrasını düşünen ve bunu herkesten çok daha hızlı yapabilme yeteneğine sahiptir.

Kaynak:

1-Wikipedia

2- Pate LaFleur, 2014

Çeviri ve Düzenleme: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter