fbpx

Bruce Dickinson – Çok Yönlü Bir Rock Yıldızı

Bruce Dickinson (7 Ağustos 1958, İngiltere) Iron Maiden’ın vokalistidir ve solo albümler de yapmaktadır. Pilot, yayımcı, yazar, senarist ve eskrimcidir. Güçlü sesi ile dünyanın en önemli heavy metal vokallerinden biri olarak görülmektedir.

Eskrime ilgisi

Bruce Dickinson, yıllar önce Mirror’a verdiği söyleşide kendisini şöyle tanımlamıştı:
“Asla tipik bir rock yıldızı olamazdım. Stereotipe pek uymuyorum. Rock yıldızları uzun boylu olur, zayıf ve sarışın olur, göğüsleri çöküktür, derbeder tipleri vardır. Bense kısa boyluyum, kumralım ve İngiliz’im. Üzücü ama sanırım biraz “anorağım” (İngiliz argosunda hiç kimsenin ilgi duymadığı alanlara ilgi gösteren kişi anlamına geliyor).
Dickinson’ın farkı elbette biçimsel ayrıntılarda yatmıyor yalnızca. 2002-2008 yılları arasında BBC’de tam sekiz yıl sürmüş bir radyo programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Eskrimde de iddiası olduğunu kanıtladı yıllar içinde. Hatta 2012 Yaz Olimpiyatlarının gümüş madalyalı yıldızı Bartosz Piasecki’ye karşı silah kuşanmışlığı bile var. Karşılaşma Piasecki zaferiyle sonuçlandı ancak oyunun ilk dakikalarında Dickinson, rakibini epey zorladı 🙂

 

Pilotluktan eskrim ustalığına

1980’lerin en streç, en çirkin ve en parlak taytlarını en güzel o giydi. Ama bir pilot üniformasını da bugünlerde en iyi o taşıyor. Yaşamının 63 yıllık kısmına pilotluktan müzisyenliğe, eskrim ustalığından yazarlığa, girişimcilikten senaristliğe pek çok şeyi sığdırabilmiş biri o. Biz bu hikâyenin devamını onun fanları olarak takip etmeye devam edeceğiz.

Düşünülmemiş denklemlerin yaratıcısı

Bruce Dickinson ‘ın aynı zamanda pilot olarak çalıştığını, Boeing 757’ler konusunda işinin epey ehli olduğunu duymayanınız kalmamıştır. Charter havayolu şirketi Astraues’ta pazarlama direktörü olarak çalışmışlığı bile var. Şirketin 2011 yılında kapanmasıyla girişimciliğine de solo devam etme kararı alan Dickinson, Cardiff Aviation’ı kurarak havayolu taşımacılığında aklınıza gelebilecek pek çok hizmeti aynı çatı altında bir araya getirdi.

 

Bir heavy metal efsanesini, iş adamı kimliğinde görmek pek çoğumuz için şaşırtıcı olabilir ama o havacılık ve müzik endüstrisi arasında pek çok benzerlik görüyor. Örneğin, göze fazlasıyla kaotik ve anarşist görünen bir heavy metal konserinde hiç kimsenin eğlencesinin aksamaması ancak aynı zamanda da herkesin güvenliğinin sağlanması için -tıpkı havacılık endüstrisinde olduğu gibi- tüm risk yönetimlerinin yapılması, olası senaryolar için B planlarının hazır bulundurulması gerekiyor.

Eskrim de bir çok planın aynı anda düşünüldüğü ve uygulandığı bir disiplin değil mi?

Hayatını ilk kez kendi ağzından anlattı

Bruce Dickinson özel hayatı konusunda hep ketum olmuş, hiçbir şahsi detayı paylaşmamış biri. Ancak bu esrar perdesi yavaş yavaş aralandı zira Bruce Dickinson otobiyografisini de yayımladı. 19 Ekim 2017’de lansmanı yapılan kitabın ismi “What Does This Button Do?”. 448 sayfa uzunluğundaki bu kitabı Bruce Dickinson, Iron Maiden’ın Book of Souls turu esnasında yüzlerce A4 kağıdını harcayarak kaleme aldı.

Dickinson’ın yazdığı başka eserler de mevcut: The Adventures of Lord Iffy Boatrace ve The Missionary Position kitapları ile Chemical Wedding filminin senaryosu…

Hem müşteri hem hayran 

Bruce Dickinson ile ilgili anlatacak çok fazla şeyi var. 45 yıla yayılmış bir müzik hayatı, kanseri yenme hikâyesi ama belki de en önemlisi müşterileri sadık hayranlara çevirebilme kabiliyeti… Konuşmacı olarak davet edildiği pek çok konferansta da bu konu üzerinde duruyor; makalelerinde ve söyleşilerinde bu konunun ipuçlarını vermeye çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=x5KReNP7LLI

https://www.youtube.com/watch?v=nwpvoUYaR9U

Kaynak:

22.09.2017 | Alev Kaynak / MediaCat

Düzenleyen: Serdar Kalkan

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter